sobota, 20 października 2012

Rumianek – ziółko przyjazne nie tylko blondynkom


Rumianek jest jednym z bardziej skutecznych, bezpiecznych i uniwersalnych ziół. Działa rozluźniająco na system nerwowy, pomaga przy problemach układu pokarmowego, migrenach, różnego rodzaju dolegliwościach skórnych i zapaleniach. Ja rumianek dobrze znam już od dzieciństwa. Wielokrotnie pomagał mi przy bólach brzucha, do tego świetnie koi nerwy, uspokaja i relaksuje.

Oprócz wyjątkowych właściwości wewnętrznych, rumianek świetnie spisuje się także w łagodzeniu wszelkiego rodzaju zapaleń skórnych, dlatego z powodzeniem wykorzystywany jest w kosmetyce. Zawiera flawonoidy, karoteny i bisabolol - wykazujący właściwości kojące, łagodzące i przeciwzapalne. Wyciąg z kwiatów rumianku łagodzi podrażnienia skóry głowy, chroni przed powstawaniem zaczerwienień i uczuleń, hamuje stany zapalne, dzięki czemu jest wykorzystywany w produkcji kosmetyków pielęgnacyjnych dla dzieci i osób o wrażliwej skórze głowy.


Rumianku można także używać do przemywania twarzy.
Wywar z rumianku stosowany kilka razy w tygodniu sprawia, że skóra staje się odświeżona, zdrowsza, rozjaśniona i miększa w dotyku.

Rumianek jest idealnym pomocnikiem dla osób chcących rozjaśnić i podkreślić kolor włosów.
Szczególnie dobrze sprawuje się w pielęgnacji włosów blond. Dzięki niemu włosy stają się jaśniejsze, bardziej puszyste i podatniejsze na układanie oraz zyskują piękny połysk. Dlatego też warto włączyć to ziółko do codziennej pielęgnacji włosów jasnych.

Do wyboru są głównie dwa warianty:
- szampon rumiankowy - można kupić gotowy, ale można także zrobić go samemu; wystarczy mocny napar z koszyczków rumianku zmieszać z łagodnym szamponem dla dzieci w proporcji 1:1, czyli na pół szklanki wywaru – pół szklanki szamponu.
- płukanka rumiankowa - zaparzyć pod przykryciem 2 torebki herbaty rumiankowej (lub pół szklanki suszonych kwiatów rumianku) w litrze wody. Gdy ostygnie, używać do ostatniego płukania włosów.


Mimo iż moje włosy nie są już koloru blond, gdyż z wiekiem dość konkretnie mi ściemniały, to jednak
z dzieciństwa pamiętam, że często myłam włosy rumiankowym szamponem. Miałam wtedy włosy koloru popielatego blondu i rzeczywiście rumianek sprawiał, że stawały się nieco jaśniejsze i nadawał
im cieplejszego, złotawego połysku. Dlatego też myślę, że rumianek może stać się doskonałym sprzymierzeńcem w pielęgnacji włosów jasnych.

Obecnie rumianek jest dla mnie szczególnie wartościowy w postaci herbatki, ze względu
na właściwości łagodzące stres (tuż obok melisy, o której także niedługo napiszę). Stres jest niestety jedną z głównych przyczyn niszczenia organizmu, w tym także wypadania włosów. Warto więc
w sytuacjach stresujących wypić szklankę ziołowego naparu, by złagodzić zdenerwowanie.

2 komentarze:

  1. Nie wiedziałam, że rumianek ma właściwości antystresowe...będę musiała go wypróbować pod tym kątem. Ja hydrolatem rumiankowym przemywam twarz - faktycznie łagodzi zmiany skórne :).

    OdpowiedzUsuń
  2. wypróbowałam płukanki z rumiankiem :) jako że jestem strasznie niecierpliwa, nie czekałam aż napar ostygnie i użyłam ciepłego, ale efekt i tak był rewelacyjny!!! Moje włosy są MEGA lśniące, sypkie i nabrały złotego odcienia :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz:-)
Anonimowych użytkowników proszę o podpisywanie się w komentarzu.
Komentarze uznane przeze mnie za obraźliwe lub będące reklamą będą usuwane.