wtorek, 11 lutego 2014

Oliwa z oliwek – nawilżanie włosów i ciała

Oliwa z oliwek uznawana jest jako jeden z najzdrowszych olei, dlatego najczęściej znajduje swoje zastosowanie w kuchni. Jednak ze względu na swój bardzo wartościowy skład świetnie sprawdza się także w kosmetyce.


Oliwa z oliwek zawiera około 72% kwasu oleinowego, który jest tłuszczem jednonienasyconym,
jest także bogata w witaminy A, E, D oraz K.

Oliwa z oliwek ma wyjątkowe właściwości prozdrowotne: powoduje spadek zachorowań na astmę
i alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa, pomaga przy miażdżycy, kamicy żółciowej, nieżycie
i owrzodzeniu żołądka oraz w zaparciach a także zapobiega tworzeniu się wolnych rodników. Oczyszcza i reguluje procesy trawienia. Spowalnia procesy starzenia oraz doskonale wpływa na wzrost kości u dzieci. Przeciwdziała zakrzepom, wyrównuje  poziom cukru we krwi. Nie zawiera soli, jest produktem bezglutenowym.

Stosowana w kosmetyce ma działanie odmładzające (wygładza zmarszczki), odświeża, natłuszcza, działa kojąco na skórę narażoną na działania niekorzystnych czynników atmosferycznych.
Jest naturalnym filtrem UV (jednak dość słabym). Ponadto oliwa z oliwek chroni skórę i włosy przed utratą wilgoci, odbudowuje płaszcz lipidowy naskórka i w ten sposób przywraca mu naturalną barierę ochronną. Działa na skórę kojąco, wzmacnia jej naturalną odporność, zabezpiecza ją przed odwodnieniem, a także likwiduje szorstkość skóry.

Na włosy działa regenerująco, nawilżająco i nabłyszczająco. Wspomaga walkę z łupieżem. Szczególnie polecana jest do włosów średnioporowatych. Może mieć wpływ na zmianę koloru
w przypadku jasnych włosów.


Jaką oliwę wybrać?

Najwyższej jakości jest oliwa z pierwszego tłoczenia dojrzałych oliwek na zimno. W sklepach dostępne są oliwy różnych marek i z różnymi oznaczeniami. Najlepiej jest sięgać po oliwę
Extra Vergine zwracając uwagę, by butelka była z ciemnego szkła, które chroni oliwę przed utratą najbardziej wartościowych substancji odżywczych.



Jak stosować?

W pielęgnacji włosów:

Oliwę z oliwek można dodawać do różnych maseczek, dzięki czemu będą działały bardziej regenerując i nawilżająco. Można także zrobić maseczkę domowej roboty na bazie oliwy z oliwek: żółtko mieszamy z dwiema łyżkami oliwy z oliwek – wzmacnia i odżywia włosy.

Oliwa z oliwek świetnie nadaje się także do klasycznego olejowania włosów. Wystarczy wetrzeć
ją we włosy i pozostawić na noc, po czym rano zmyć szamponem.

Ja najbardziej lubię olejowanie na mokro. Najpierw spryskuję włosy mgiełką lub samą wodą.
Gdy już staną się wilgotne wtedy rozcieram w dłoniach oliwę z oliwek w wmasowuję w skórę głowy
i włosy. Takim sposobem zużywam maksymalnie łyżkę oliwy na całe włosy, łatwiej się ją zmywa
z włosów, a efekty w moim odczuciu są o wiele lepsze niż po olejowaniu na sucho. Włosy po takim zabiegu są błyszczące, wygładzone, łatwe do rozczesania i całkiem nieźle nawilżone nawet
bez nałożenia jakiejkolwiek odżywki.

Można ją także nakładać (w minimalnych ilościach) po umyciu włosów, szczególnie na końcówki. Dzięki temu włosy będą bardziej błyszczące i lepiej nawilżone, a końce włosów nie będą się rozdwajać.


W pielęgnacji twarzy i ciała:

Oliwa z oliwek doskonale pielęgnuje także skórę. Pomaga zwalczyć problem nadmiernej suchości skóry, zapobiega jej przedwczesnemu starzeniu się, ujędrnia i dodaje blasku.
Można ją z powodzeniem stosować jako główny składnik nawilżających i odżywczych maseczek
do twarzy. Kwasy tłuszczowe znajdujące się w oliwie z oliwek odżywiają i wzmacniają skórę na poziomie komórkowym. Mają właściwości łagodzące, dzięki czemu skóra staje się jedwabista.

Przykładowe przepisy na maseczki z oliwą z oliwek:

Maseczka wygładzająca
1 żółtko, 1 łyżeczkę miodu i 10 kropel oliwy z oliwek mieszamy razem. Nakładamy na oczyszczoną twarz na 15 min.

Maseczka odżywcza
Mieszamy ze sobą łyżeczkę miodu, dwie łyżeczki śmietany i pół łyżeczki oliwy z oliwek, nakładamy na twarz i szyję na 20 minut.

Maseczka ujędrniająca
Łączymy żółtko jajka z dwiema łyżeczkami oliwy z oliwek i nakładamy na twarz i szyję.

Po 20 minutach zmywamy letnią wodą.

Ponadto oliwę z oliwek można wykorzystać także jako bazę domowego peelingu. Oliwę z oliwek mieszamy z mielonym ziarnem kawy. Dzięki temu peelingowi skóra staje się bardzo gładka, miękka, nawilżona i jędrna.

*********

Jak widać zastosowań tego niezwykle cennego oleju jest wiele, dlatego każdy z pewnością wybierze coś dla siebie:-) Szczególnie polecam dodawanie oliwy z oliwek do masek na włosy i olejowanie
nią włosów na mokro:-)

13 komentarzy:

  1. U mnie świetnie się sprawdza olejek BDFM i jak na razie nie planuje go zmieniać. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Wpis chyba specjalnie dla mnie. Właśnie ostatnio kupiłam oliwę z oliwek i dokładnie taką jaka jest w Twoim poście. Dzisiaj pierwszy raz olejowałam nią włosy. Zobaczymy jak się sprawdzi. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. A jak z oczyszczaniem po takiej oliwie? wystarczy łagodny naturalny szampon czy musi być z sls na drugim miejscu? :)
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To zależy jak dużo używasz oliwy na włosy. Na moich włosach przy olejowaniu na mokro, oliwa z oliwek zmywa się bez problemu nawet łagodnym szamponem.

      Również pozdrawiam:-)

      Usuń
  4. Fajnie ze dodalas przepisy na takie domowe specjaly! Bede musiala je wypróbować bo akurat mam oliwę z oliwek w dużych ilościach :)

    I nawet nie wiedzialam ze ma dzialanie przeciwzmarszczkowe. Bardzo edukujacy post!

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam stosować oliwę na swoje włosy! :)

    OdpowiedzUsuń
  6. nienawidze zapachu oliwy. nie moge stosowac jej na wlosy zwlaszcza na noc, bo nie moge spac przez ten zapach ;/

    OdpowiedzUsuń
  7. Mam oliwę i chętnie ją wypróbuję na włosy, a nie do sałatki :P

    OdpowiedzUsuń
  8. jak dokładnie zmywasz oliwę? Odpisz u mnie :*

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli nakładam oliwę z oliwek czy jakikolwiek inny olej na włosy "na mokro" to nie mam problemu z jego zmyciem. Na ogół jeśli szampon jest bez sls to zmywam dwa razy.

      Usuń
  9. Mam pytanie,czy można użyć przeterminowanego oleju? Bo mam końcówkę oleju,a data ważności to 03.2014. Można spokojnie użyć? :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ciężko powiedzieć, ale chyba taki olej użyty na same włosy krzywdy im nie zrobi. Na skórę głowy bym go jednak nie nałożyła.

      Usuń
  10. Ja stosuję oliwę tylko na mokro, bo na sucho już nie sprawdza się aż tak dobrze. Ostatnio pisałam o moich eksperymentach z oliwą w roli głównej ;) http://kosmetyczne-pokusy.blogspot.com/2014/06/oliwa-z-oliwek-na-wlosy.html

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz:-)
Anonimowych użytkowników proszę o podpisywanie się w komentarzu.
Komentarze uznane przeze mnie za obraźliwe lub będące reklamą będą usuwane.