środa, 30 kwietnia 2014

Aktualizacja włosów - Kwiecień

Fotorelacja:

kwiecień                                          marzec


Ostatnio w końcu zdecydowałam się podciąć końcówki włosów o 4 cm, dlatego przy standardowym przyroście moje włosy mają obecnie długość 75 cm.

Kwiecień upływał mi tak szybko, że nie mając zbytnio czasu na eksperymenty ograniczyłam się do standardowej pielęgnacji włosów.

Zwykle przed każdym myciem wcierałam ocet ziołowy (czasem także moją odżywkę przed myciem włosów), po 30 minutach myłam włosy szamponem i nakładałam jedną z trzech odżywek: Syoss (z proteinami), DeBa (emolientowa) lub Isana (humektantowa). Czasem do odżywki dodawałam nieco oliwy z oliwek i wybrany olejek eteryczny: cytrynowy lub z drzewka herbacianego. Często na wilgotne włosy nakładałam także odrobinę odżywki Fitomedu z henną.

Regularnie stosowałam także płukanki. Najczęściej sięgałam po tą z dodatkiem octu jabłkowego, rzadziej po lipową czy pokrzywowo-brzozową.

Ostatnio także zaczęłam wcierać w skórę głowy olej łopianowo-rozmarynowy mojej produkcji. Planuję utrzymać dotychczasową częstotliwość jego stosowania tzn. 2-3 razy w tygodniu. Ciekawa jestem czy faktycznie da radę wzmocnić włosy.

Poza tym nie robiłam nic szczególnego. Taka pielęgnacja jest dla mnie na tą chwilę w zupełności wystarczająca – włosy są nawilżone, miękkie i błyszczące.

Jednak moja stagnacja w sposobie dbania o włosy nie potrwa długo;-) W  przyszłym miesiącu planuję znów rozpocząć małe eksperymentowanie z naturalną pielęgnacją:-)


Kosmetyki, po które sięgałam najczęściej:

Szampony:
- Farmona, Radical, Szampon regenerujący
- Fitomed, szampon do włosów tłustych

Odżywki/maski:
- Odżywka Syoss, Keratin
- DeBa, odżywka regenerująca
- Isana, Odżywka nawilżająca
- Fitomed, Odżywka z herbatą i henną

sobota, 26 kwietnia 2014

Herbatka na ładną cerę i mocne włosy


Wiele z nas ma problemy z trądzikiem szczególnie w okresie dorastania, dlatego warto sięgnąć
po herbatkę ziołową, która pomoże oczyścić cerę. Ponadto herbatka ta wzmacnia włosy, powoduje ich szybszy wzrost i hamuje wypadanie.


Przepis:

Do sporządzenia mieszanki będą nam potrzebne zioła takie jak: fiołek trójbarwny, rumianek, korzeń łopianu i pokrzywa. Zioła mieszamy w równych ilościach. Herbatkę parzymy z jednej łyżeczki mieszanki ziołowej, zalewamy wrzątkiem i parzymy przez 15 min. pod przykryciem.

Herbatkę należy pić 2-3 razy dziennie. Efekty są zauważalne po miesiącu codziennego picia naparu. Przez pierwsze 1-2 tygodnie objawy trądziku mogą się nasilić, związane jest to z oczyszczaniem krwi z toksyn.


Właściwości składników:


Fiołek trójbarwny – wykazuje właściwości oczyszczające, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu, działa pobudzająco na metabolizm.

Wzmacnia skórę, włosy i paznokcie.



Rumianek – ma właściwości przeciwzapalne, rozkurczające mięśnie gładkie, przyspieszające gojenie się ran, przeciwbakteryjne i neutralizujące toksyny bakteryjne, pobudzające przemianę materii w skórze. Koszyczki rumianku stosuje się wewnętrznie w skurczach i stanach zapalnych żołądka i jelit, a także w celu ukojenia nerwów.



Korzeń łopianu – oczyszcza krew oraz przyspiesza wydalanie toksyn z organizmu. Ponieważ korzenie, liście oraz nasiona łopianu są gorzkie, pobudzają one trawienie i pracę wątroby, jak również przyspieszają pracę trzustki. Działanie moczopędne i antybiotyczne łopianu jest pomocne w leczeniu chorób skóry, zwłaszcza tam, gdzie toksyczność jest głównym czynnikiem - na przykład: trądzik, ropień, owrzodzenie, miejscowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca.

Ponadto korzeń łopianu hamuje wypadanie włosów, reguluje wydzielanie sebum i przyspiesza porost włosów.


Pokrzywa – poprawia pracę przewodu pokarmowego, działa pozytywnie na pracę wątroby, trzustki
i nerek, ułatwia perystaltykę jelit; działa moczopędnie - oczyszcza drogi moczowe oraz cały organizm ze szkodliwych produktów przemiany materii; stosowana w anemii - zwiększa ilość czerwonych krwinek oraz zwiększa poziom hemoglobiny w osoczu; leczy awitaminozę - dzięki zawartości licznych witamin i substancji mineralnych; zwalcza różnego rodzaju infekcje - wzmacnia odporność i pomaga uporać się z przeziębieniem; ułatwia gojenie drobnych ran - zwęża naczynia krwionośne i hamuje krwawienie.

Dobrze działa na cerę i włosy - wspomaga leczenie trądziku i zmniejsza wypadanie włosów, wspomaga ich porost i zmniejsza przetłuszczanie.



*********
Oprócz bardzo pozytywnego wpływu na cerę i włosy, herbatka przyspiesza przemianę materii (więc jest szczególnie pomocna dla osób dbających o linię), dodaje sił (dzięki ułatwionemu wydalaniu toksyn z organizmu), reguluje miesiączki i usprawnia pracę układu pokarmowego.
Przy tym ogromie zalet niewątpliwie warto sięgać po tą mieszankę:-)


wtorek, 22 kwietnia 2014

Seboradin, szampon regenerujący

Opinia producenta: Wskazania: włosy suche, zniszczone farbowaniem i modelowaniem, prostowaniem, suszeniem. Dla kobiet i mężczyzn.

Stosowany systematycznie przez okres min. 2-3 tyg. sprawia, że włosy są zregenerowane, odżywione, nawilżone, lśniące i miękkie. Odzyskują zdrowie i piękny wygląd. Preparat zawiera naturalne antyoksydanty zawarte w ekstraktach ziołowych.



Skład:
Aqua, TEA Lauryl Sulfate, Cocamide DEA, Sodium Chloride, Sodium Laureth Sulfate (and) Glycol Distearate, Panax Ginseng Extract, Raphanus Nigra Extract, Parfum, Isopropyl Myristate, Panthenol, Sodium Laurylsulphate (and) Cetyl Alcohol (and) Methylchloroisothiazolinone (and) Methylisothiazolinone, Disodium EDTA, Cl 15985.

W składzie znajdziemy: sub. myjące ( w tym SLES i SLS), sól, emolienty, korzeń żeń-szenia, ekstrakt z czarnej rzodkwi, zapach,  prowitamina B5, emulgator, konserwant, stabilizator, barwnik.
Ze względu na dość dużą zawartość detergentów i chlorku sodu, szampon może działać podrażniająco i wysuszająco.

Dużym plusem są jednak ekstrakty roślinne zawarte w szamponie
oraz łagodząca prowitamina B5:

Korzeń żeń-szenia – pobudza włosy do odrostu, odżywia, energizuje, dotlenia skórę głowy i włosy. Działa regenerująco i tonizująco.

Ekstrakt z czarnej rzodkwi – wzmacnia strukturę włosów, odkaża skórę, hamuje wydzielanie łoju, podnosi wilgotność skóry.
Hamuje rozwój grzybów i bakterii. Pobudza ukrwienie skóry, ogranicza wypadanie włosów i pobudza je do wzrostu.

Prowitamina B5 – nawilża, nadaje gładkość, połysk na całej długości włosów, ułatwia ich rozczesywanie.

**********

Opakowanie: Poręczne, ale bardzo twarde, z którego niestety dość ciężko wydobyć kosmetyk.

Zapach: Dziwny, na początku ciężko się do niego przyzwyczaić.

Konsystencja: Dość rzadka, ale dzięki małemu otworowi w butelce udaje się wydobyć dokładnie tyle szamponu, ile jest nam potrzebne.

Wydajność: Bardzo dobra, stosowałam go dość regularnie przez dwa miesiące (czasem na zmianę z innymi szamponami) i dopiero teraz udało mi się go zużyć.

Cena i dostępność: Kosztuje ok. 20zł za 200ml. Dostępny w wielu aptekach.


Efekty:

Szampon dobrze się pieni i oczyszcza włosy. Dobrze radzi sobie także ze zmywaniem olejów (szczególnie tych lżejszych). Stosowany zbyt często niestety powodował u mnie najpierw przesuszenie skóry głowy i lekkie podrażnienie, a potem wzmożone przetłuszczanie się włosów. Plusem jest fakt, że szampon nie plątał moich włosów i nie miałam problemów z ich rozczesywaniem.

Na zdrowych włosach dość trudno zauważyć efekt działania szamponu w postaci poprawy ich kondycji. Tak więc wzmocnienia włosów ani przyspieszenia ich wzrostu nie zauważyłam.
Być może to przez to, że starałam się nie przetrzymywać szamponu na włosach dłużej niż to konieczne, by dobrze je umyć (producent zaleca spłukiwane szamponu po 2 min).


Podsumowując: Myślę, że nie jest to dobry szampon dla osób z wrażliwą skórą głowy i włosami mocno zniszczonymi i suchymi – przy częstym stosowaniu potrafił przesuszyć nawet moje włosy.
Wg. mnie ten szampon jest niestety gorszy od szamponu Seboradin Niger, którego szczerze polubiłam. 


sobota, 19 kwietnia 2014

Wesołych Świąt!:-)



Życzę Wam
zdrowych, pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie
rodziny i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja"


środa, 16 kwietnia 2014

Domowy sposób na problemy z łupieżem

Dziś mam dobrą wiadomość dla tych z Was, które borykają się z problemem ciągle powracającego łupieżu. Otóż jest na to prosty, naturalny i skuteczny sposób: sok jabłkowy!:-)


Jabłka zawierają białka, kwasy organiczne (jabłkowy, cytrynowy, chinowy, bursztynowy i inne), cukry, w tym cukry proste: glukozę i fruktozę, błonnik, substancje pektynowe, witaminy i składniki mineralne, głównie potas, fosfor, wapń, sód, magnez i żelazo, a także spore ilości witamin: C, A, B1, B2, PP i B3.


Oprócz redukcji łupieżu sok jabłkowy działa także odżywczo na włosy, wzmacnia i ogranicza ich nadmierne wypadanie. Ponadto zmniejsza także przetłuszczanie się włosów.



Kuracja sokiem jabłkowym

Umyte i oczyszczone z gniazd nasiennych jabłko (najlepiej soczyste) kroimy w ćwiartki
i przepuszczamy przez sokowirówkę. Po umyciu włosów nacieramy skórę głowy sokiem, a następnie (po kilku minutach) stosujemy płukankę z dodatkiem octu jabłkowego (2 łyżki octu jabłkowego na litr letniej wody). Aby kuracja była skuteczna zabieg najlepiej powtarzać codziennie przynajmniej przez tydzień.


Świeżym sokiem jabłkowym warto płukać włosy nie tylko przy uporczywym łupieżu, ale także łojotoku i nadmiernym przetłuszczaniu się włosów. Sok nadaje włosom jedwabisty połysk i ułatwia układanie fryzury.


Kuracja sokiem jabłkowym to wyjątkowo prosty i skuteczny sposób na pozbycie się łupieżu,
który polecam każdemu:-)

sobota, 12 kwietnia 2014

Olej rozmarynowo – łopianowy
– przeciw wypadaniu włosów

Przy okazji posta dotyczącego korzenia łopianu w pielęgnacji włosów postanowiłam we własnym zakresie wykonać także olejek łopianowy, który słynie ze swoich wzmacniających właściwości.

Początkowo miał być to jedynie olej łopianowy, jednak ze względu na fakt, że akurat miałam pod ręką spore ilości rozmarynu (jedno z moich ulubionych ziół) postanowiłam wypróbować olej rozmarynowo-łopianowy. No i oczywiście nie mogłam się powstrzymać przed dorzuceniem do mieszanki kilku dodatków;-)

Oto co weszło w skład mieszanki:

Baza mikstury, czyli oleje:


Oliwa z oliwek – zawiera około 72% kwasu oleinowego, który jest tłuszczem jednonienasyconym, jest także bogata w witaminy A, E, D oraz K.
Na włosy działa regenerująco, nawilżająco i nabłyszczająco. Wspomaga walkę z łupieżem.

Olej musztardowy – uzyskiwany z nasion gorczycy. Jest doskonałym źródłem witamin: PP, H, 1 oraz żelaza, fosforu wapnia. 
Olej musztardowy wpływa pobudzająco na pracę układu krążenia. Dzięki temu masaż skóry głowy z zastosowaniem ciepłego oleju korzystnie wpływa na kondycję włosów, stan cebulek i skóry głowy. Wspomaga regenerację, nawilża strukturę włosa i skórę głowy. Znakomicie odżywia włosy od cebulek aż po końce, dzięki czemu stają się mocne.



Zioła:


Korzeń łopianu – jest środkiem wzmacniającym cebulki włosowe i wspaniale nadającym się do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Wykazuje on działanie antybakteryjne przez co niweluje świąd, łagodzi i koi wszelkie podrażnienia skóry głowy. Korzeń łopianu pomaga w likwidowaniu łupieżu i zapobiega jego powstawaniu.





Rozmaryn – jest antyoksydantem, reguluje wydzielanie sebum, stymuluje odrost włosów dzięki kwasowi rozmarynowemu i olejkowi eterycznemu o silnym, kamforowym zapachu. Działa ściągająco, oczyszczająco i odżywczo. Wygładza i nabłyszcza włosy, ułatwia rozczesywanie, łagodzi podrażnienia oraz poprawia krążenie zapobiegając tym samym nadmiernemu wypadaniu włosów. Dodatkowo rozmaryn intensyfikuje ciemny odcień włosów.




Bylica boże drzewko – od dawna jest ceniona za swoje właściwości wspomagające wzrost włosów. Znana jest również
ze swych właściwości leczniczych: koi podrażnienia skóry głowy, pomaga zlikwidować łupież i egzemę.





Liście brzozy –  posiadają działanie odkażające, regulujące pracę gruczołów łojowych ograniczając przetłuszczanie się włosów, ograniczają powstawanie łupieżu, zmniejszają wypadanie włosów, łagodzą stany zapalne skóry głowy. Ekstrakt ma także działanie antyseptyczne, przeciwzapalne i oczyszczające. Dzięki zawartym w nim garbnikom
i olejkom eterycznym działa pobudzająco na porost włosów.



Zielona herbata – wzmacnia włosy, przyspiesza ich wzrost
i przeciwdziała wypadaniu, poprawia ukrwienie skóry głowy
i dotlenia cebulki włosów. Zielona herbata to także naturalny konserwant.



Przygotowanie oleju:


Do buteleczki wsypałam w równych częściach korzeń łopianu i suszony rozmaryn (mniej więcej do połowy butelki), dodałam też po łyżeczce: bylicy bożego drzewka, liści brzozy i zielonej herbaty. Mieszankę ziół zalałam olejami (po 60ml oleju musztardowego i oliwy z oliwek). Ważne jest to, aby olej całkowicie przykrył zioła. Butelkę szczelnie zakręciłam i odstawiłam w ciepłe miejsce na prawie 2 miesiące (choć wystarczyłoby też 30 dni). Żeby chronić zawartość butelki przed światłem owinęłam ją ciemnym papierem. Oczywiście najlepiej jest użyć po prostu butelki z ciemnego szkła, ale ja akurat takiej nie miałam pod ręką, więc musiałam poradzić sobie w inny sposób:-) Można także najpierw podgrzać butelkę z mieszanką w kąpieli wodnej, aby trochę przyspieszyć macerację, potem odstawić na 15 dni w ciemne miejsce. Po upływie tego czasu olejek trzeba przecedzić i przelać
do mniejszej buteleczki z ciemnego szkła.




Jak zamierzam go stosować i na jakie efekty liczę

Olejek zamierzam stosować dwa razy w tygodniu na noc wcierając go w skórę głowy. Będę przy tym wykonywać kilkunastominutowy masaż, by poprawić krążenie w skórze głowy i ułatwić wnikanie substancji odżywczych. Ze względu na wyjątkowe działanie ziół i olei liczę na zahamowanie wypadania włosów (ostatnio niestety leci mi więcej włosów niż zwykle), mam nadzieję, że pojawi się także sporo baby hair:-) Myślę, że olejku wystarczy mi na miesiąc kuracji.


A Wy stosowałyście olejek łopianowy?

Jaki efekty udało Wam się zaobserwować?

wtorek, 8 kwietnia 2014

L’biotica Włosy i paznokcie
– podsumowanie 4 miesięcy kuracji

Na początku grudnia rozpoczęłam kurację nowym suplementem, którego głównym zadaniem jest wzmocnienie włosów i paznokci. Osobiście sięgnęłam po niego głównie z myślą o podtrzymaniu efektów, które udało mi się osiągnąć z pomocą kuracji sokiem z czarnej rzepy i olejkiem Sesa, czyli zahamowanie nadmiernego wypadania włosów. Jak więc sprawdził się ten suplement? Przeczytacie o tym w dalszej części;-)



Skład tabletek

L’biotica Włosy&paznokcie to kompozycja 28 aktywnych składników ukierunkowanych na wzmocnienie kondycji włosów i paznokci. Ponieważ często trudno jest określić, jakiego składnika potrzebują nasze włosy, tabletki powlekane L'biotica Włosy & Paznokcie zawierają związki uzupełniające niedobory substancji odżywczych oraz wpływają korzystnie na stan włosów i paznokci. Najważniejsze składniki to biotyna (witamina H), kwas foliowy, witamina A, witaminy z grupy B: B1,B2,B5,B6,B12, witamina C, witamina D3, witamina E, jod, cynk, żelazo, miedź, mangan, selen, molibden, krzem - wyciąg ze skrzypu polnego, wyciąg z pokrzywy, algi morskie, ekstrakt z liści zielonej herbaty, metionina i cystyna. Systematyczne przyjmowanie preparatu L'biotica Włosy & Paznokcie - Program Biovax Optimum 28 pomaga we wzmocnieniu włosów i utrzymaniu ich zdrowego wyglądu.

1 tabletka zawiera:



witamina C (kwas askorbinowy)   
75mg 
niacyna
16mg 
kwas PABA      
10mg 
witamina E (tokoferol)    
9mg 
kwas pantotenowy    
6mg 
witamina B6 (pirydoksyna)    
2mg 
witamina B2 (ryboflawina)    
1,6mg 
witamina B1 (tiamina)
inozytol
witamina A (retinol)
kwas foliowy
witamina H (biotyna)    
witamina D (cholekalcyferol)    
witamina B12 (cyjanokobalamina)   
cynk 
żelazo
krzem
mangan
miedź 
jod  
molibden 
selen
L-cystyna
metionina 
suchy ekstrakt ze skrzypu polnego 
suchy ekstrakt z zielonej herbaty
alga spirulina proszek   
suchy ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej
suchy ekstrakt z morszczynu
1,4mg 
1mg 
800mcg 
200mcg 
150mcg 
5mcg 
2mcg 
7,5mg 
7mg 
4,3mg 
0,75mg 
0,5mg 
150mcg 
37,5mcg 
12,5mcg 
30mg 
10mg 
100mg 
50mg 
50mg 
20mg 
6mg


 


Oprócz standardowego zestawu witamin i minerałów
na uwagę zasługują ekstrakty roślinne:


Skrzyp polny ziele skrzypu zawiera łatwo przyswajalną krzemionkę zapewniającą elastyczność tkanki łącznej, która buduje m.in. paznokcie. Wpływa ona na wytrzymałość płytki paznokciowej, przyspiesza jej regenerację. Powoduje szybszy wzrost włosów, zmniejsza ich tendencję do wypadania. Krzem działa także przeciwłupieżowo i poprawia przyswajalność innych mikro i makroelementów

Pokrzywa  liście pokrzywy są bogate w chlorofil, ksantofil, karoten, witaminę C, K, B2, kwas pantotenowy, garbniki i flawonoidy, oraz szereg składników mineralnych, w tym wapń, magnez, żelazo, fosfor, mangan, cynk i krzem. Pokrzywa wzmacnia włosy i hamuje ich nadmierne wypadanie.

Morszczyn pęcherzykowaty poprzez działanie na tarczycę odpowiada za utrzymanie odpowiedniego płaszcza lipidowego, wzmacnia włosy, poprawia stan skóry i paznokci.

Zielona herbata zawiera witaminy B1, B2, B5, C, E, K, PP, wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod. Wzmacnia włosy, przyspiesza ich wzrost i przeciwdziała wypadaniu

Spirulina – zawiera pełnowartościowe białko (aosaina), wiele cennych aminokwasów egzogennych. Jest swoistą 'bombą' witaminowo-mineralną, a także dostarcza nienasyconych kwasów tłuszczowych (γ-linolenowy) i polifenoli. Składniki odżywcze zawarte w spirulinie wpływają np. na pracę gruczołów łojowych, nawilżają i wzmacniają barierę lipidową, co ma szczególne znaczenie dla włosów i paznokci.

***********              


Dawkowanie: W opakowaniu znajduje się 30 tabletek. Należy przyjmować 1 tabletkę dziennie.

Tabletki kupiłam w aptece internetowej za ok. 20zł. Do suplementu dołączony był gratis: ochronny balsam do ust:-)



Moja opinia

Zacznę od tego, że tabletki są dość duże i mogą sprawiać problem przy połykaniu. Ja na szczęście takiego problemu nie miałam, ale wiem, że niektóre osoby są na to wrażliwe. Dla mnie większym problemem był zapach i smak otoczki, który delikatnie rzecz ujmując do przyjemnych nie należy. Kojarzy mi się z jakimiś starymi lekami. I choćbym nie wiem jak szybko starała się połknąć tabletkę to jednak zawsze czuję ten smak:-/

W kwestii samego działania tabletek to szczerze mówiąc poza dość konkretnym wzmocnieniem się paznokci nie zauważyłam większych efektów. Włosy ciągle rosną w tym samym tempie (zarówno przed stosowaniem suplementu, w trakcie czy po - jest to 1,5cm/miesięcznie). Co do wzmocnienia włosów i zahamowania wypadania trudno mi się wypowiedzieć – w momencie sięgania po ten suplement włosy mi nie wypadały. Jednak ostatnio zauważyłam (tak od dwóch tygodni), że włosów leci mi więcej niż przez ostatnie miesiące… nie zauważyłam też większej ilości baby hair.


Niestety mimo bardzo zachęcającego składu suplementu nie zdał on egzaminu w moim przypadku. Nie oczekiwałam cudów, ale liczyłam na więcej.