poniedziałek, 15 października 2012

Problemy z włosami a dieta cz. 4
- przedwczesne siwienie włosów


U kobiet proces siwienia włosów zaczyna się zwykle po 35 roku życia, u mężczyzn zaczyna się on nieco wcześniej – zwykle po trzydziestce. Zdarza się jednak, że niektórzy zaczynają siwieć już około 20 roku życia, a inni w ogóle nie siwieją. Skąd te rozbieżności?


Jak wygląda proces siwienia włosów?
Siwe włosy pojawiają się, gdy melanocyty (komórki produkujące pigment włosów – melaninę) tracą aktywność i zaprzestają produkcji pigmentu. W późniejszym etapie siwienia zmniejsza się również liczba melanocytów obecnych w mieszku włosowym.


Przyczyny siwienia włosów:
- uwarunkowania genetyczne – niestety jeśli rodzice posiwieli wcześnie, jest bardzo prawdopodobne,
że również u dzieci w podobnym wieku pojawią się srebrne włosy
- choroby – np. anemia złośliwa (związana z niedoborem witaminy B12) czy zespół Wernera (choroba genetyczna polegająca na przedwczesnym starzeniu się organizmu)
- palenie papierosów - nałogowi palacze są czterokrotnie bardziej narażeni na siwienie w młodym wieku niż osoby niepalące
- stres – znane są przypadki osób, które pod wpływem silnego stresu osiwiały praktycznie z dnia
na dzień
- niewłaściwa dieta – niedobór witamin z grupy B w diecie i innych ważnych dla włosów substancji


Jak przeciwdziałać przedwczesnemu siwieniu?
Jeśli chodzi o kwestie genetyczne i chorobowe, to niestety niewiele jesteśmy w stanie zrobić. Możemy natomiast rzucić palenie (a najlepiej w ogóle nie zaczynać palić). To, że palacze szybciej siwieją nie jest wyssane z palca – sama znam kilka osób, które palą nałogowo i w wieku 30 lat zaczynają siwieć,
choć oczywiście nie tyczy się to wszystkich.
W miarę możliwości należy ograniczyć stres, który działa niszcząco na cały organizm.

Trzeba także zadbać o to, aby nasza dieta była pełnowartościowa, a w szczególności, by nie zabrakło
w niej witamin z grupy B, takich jak biotyna (witamina H), kwas foliowy (witamina B3), kwas pantotenowy (witamina B5) oraz kwas paraaminobenzoesowy (PABA). Najlepszym źródłem tych witamin są drożdże piwne i produkty z pełnego przemiału ziarna. Wśród substancji mineralnych duże znaczenie dla dobrej kondycji włosów ma cynk, miedź, żelazo i selen. W walce z przedwczesnym siwieniem włosów wspomoże nas także aminokwas tyrozyna, który znajdziemy w białku jaj, rybach i mięsie z indyka.


Większości młodych osób problem siwienia włosów wydaje się być bardzo odległy. Niestety nic bardziej mylnego. Proces siwienia może się rozpocząć już około 20 roku życia i zwykle można już wtedy znaleźć na głowie kilka pozbawionych barwnika włosów. Najczęściej może to być wynikiem stresu bądź niewłaściwej diety. Niestety wiele osób bagatelizuje problem i stara się go zamaskować farbując włosy. To rozwiązuje problem, ale niestety tylko powierzchniowo – włosy pozbawione pigmentu nadal będą rosnąć, a ograniczenie ilości melaniny przyczynia się również do zmniejszenia wilgotności włosów. Siwe włosy stają się więc suche i szorstkie. Warto więc zadbać o właściwą dietę i minimalizację czynników niszczących jakimi są stres i palenie papierosów, dzięki czemu możemy dłużej cieszyć się zdrowiem włosów.

2 komentarze:

  1. Mam kolegę na studiach, który już ma sporo siwych włosów, śmiejemy się z koleżankami że osiwieje już zupełnie do czasu ukończenia studiów ;)
    Anomalia

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja jeszcze matury nie zdążyłam napisać, a już znalazłam u siebie białego włosa. Moja mama miała to samo. :(

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz:-)
Anonimowych użytkowników proszę o podpisywanie się w komentarzu.
Komentarze uznane przeze mnie za obraźliwe lub będące reklamą będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...