czwartek, 28 sierpnia 2014

Metody walki z łysieniem cz. 1
– przeszczep włosówW dzisiejszych czasach problem nadmiernego wypadania włosów jest dość powszechny. Do najczęstszych przyczyn wzmożonego wypadania włosów u kobiet należą: stres (szczególnie silny i permanentny), niedobory mikro- i makro- elementów (np. cynku, magnezu, witamin z grupy B) i problemy hormonalne. O ile niedobory istotnych składników w diecie można łatwo i w stosunkowo krótkim czasie uzupełnić, o tyle wyeliminowanie silnego stresu czy uregulowanie gospodarki hormonalnej stanowi poważniejszy problem. Jednak w najtrudniejszej sytuacji znajduje się grupa kobiet dotknięta problemem łysienia androgenowego. W przypadku tej choroby większość wzmacniających włosy specyfików okazuje się być zupełnie nieskuteczna. Suplementy diety, odżywcze wcierki i szampony niestety nie odwrócą procesu wypadania w tym przypadku. Łysienie typu androgenowego jest chorobą genetyczną, polegającą na postępującym i trwałym uszkadzaniu cebulek włosów przez związek DHT – dihydrotestosteron. Leczenie polega tutaj na hamowaniu działania tego szkodliwego czynnika. Niestety kuracje wewnętrzne (tabletkami antykoncepcyjnymi) lub zewnętrzne (minoksydylem) są skuteczne pod warunkiem szybkiego rozpoznania choroby. Gdy jednak groźny DHT trwale uszkodzi cebulki włosów to nowe włosy już z nich nie wyrosną. Silnie przerzedzające się włosy ujawniają prześwity skóry, które z czasem się powiększają. W takim przypadku pozostaje już tylko jedna skuteczna metoda walki z tym problemem – przeszczep włosów.


O tym, jak ważne dla kobiet są piękne i gęste włosy nie trzeba chyba nikomu mówić. Znaczna utrata włosów wiąże się z niskim poczuciem własnej wartości, przygnębieniem a nawet depresją. Dlatego nie można lekceważyć tego problemu i działać najszybciej jak to możliwe.


Przeszczep włosów

Przeszczep włosów to zabieg chirurgiczny przeprowadzany przy znieczuleniu miejscowym. Robi to wiele klinik w Polsce. W zależności od zastosowanej metody i stopnia przerzedzenia włosów może trwać nawet do 8 godzin.

Przeszczep stosuje się szczególnie w przypadku łysienia androgenowego, ale okazuje się także bardzo pomocny w przypadku oparzeń skóry głowy.

U kobiet łysienie typu androgenowego powoduje najczęściej utratę włosów w okolicach czoła i na środku głowy.

Przeszczep jest bardzo skuteczną metodą w walce z łysieniem, ale wbrew powszechnemu mniemaniu wcale nie natychmiastową. Przeszczepione włosy wypadają najczęściej w ciągu dwóch tygodni po zabiegu. Nowe włosy zaczynają rosnąć po 3 miesiącach, odrastają gęsto i z czasem stają się coraz mocniejsze.Rodzaje przeszczepów włosów

Są trzy metody przeprowadzenia zabiegu: STRIP (polega na pozyskaniu z tyłu głowy paska włosów, z którego pozyskuje się mieszki włosowe do przeszczepu), FUE (w tej metodzie pozyskuje się pojedyncze zespoły mieszków włosowych) i BHT (przeszczep włosów z innych części ciała).

Dużym plusem w moim odczuciu jest fakt, że przed zabiegiem wykonywany jest szereg badań mających wykluczyć problemy hormonalne, łysienie plackowate czy inne problemy zdrowotne będące przeszkodą do przeprowadzenia zabiegu. Dzięki temu ryzyko ewentualnych powikłań pozabiegowych zostaje ograniczone do minimum.

Efekty

Przeszczep włosów jest obecnie najbardziej skuteczną metodą przywracania gęstości włosów. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu odrastające włosy będą mocne, zdrowe i gęste. Z takiej metody z powodzeniem skorzystało sporo powszechnie znanych osób, dzięki czemu przeszczep włosów przestał być tematem tabu.

Jednak przeszczep włosów to nie tylko zmiana typowo wizualna. Zwykle w parze z poprawą wyglądu idą także znaczne zmiany emocjonalne. Odzyskanie atrybutu kobiecości jakim bez wątpienia są gęste i zdrowe włosy niesie za sobą znaczną poprawę samopoczucia, wzrost pewności siebie, a nawet poprawę relacji z innymi osobami.


Podsumowując

Uważam, że przeszczep włosów jest naprawdę dobrym rozwiązaniem dla osób borykających się z problemem łysienia. Dzięki tej metodzie kobiety znów mogą poczuć się pewnie i atrakcyjnie odzyskując poczucie godności.

Oczywiście jestem zdania, że lepiej zapobiegać niż leczyć i dlatego tak ważna jest szybka reakcja w przypadku podejrzenia skłonności do łysienia typu androgenowego. 


9 komentarzy:

 1. poważna sprawa z tym łysieniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo poważna niestety. Bardzo współczuję osobom, które mają taki problem.

   Usuń
 2. Denerwuje mnie, gdy na szczotce pozostanie kilka włosów i nie wyobrażam sobie jakbym miała mieć ten problem... Ciekawe ile taki przeszczep kosztuje, bo pewnie nie każdego na niego stać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie wzmożone wypadanie włosów (sezonowe) jest sporym powodem do stresu i nawet wolę nie myśleć o tym, że włosów mogło by lecieć dużo więcej.

   Przeszczep to koszt od kilku do kilkunastu tys. zł. Cena zależy od wybranej metody i przede wszystkim od powierzchni przerzedzonych włosów - im mniejsza, tym taniej.

   Usuń
 3. Jeśli chodzi o problemy z włosami polecam odżywkę Jantar i tabletki Calcium Panthotenicum są niedrogie, a naprawdę dają znakomite efekty.
  Pozdrawiam i zapraszam do sb http://bellescosmetiques.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny post! I klika ciekawych propozycji kosmetyków na łysienie w komentarzach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Obecnie jestem na etapie poszukiwania kliniki, gdzie będę mogła przejść zabieg. Znalazłam jedną w pobliżu mojego miejsca zamieszkania ( http://www.przeszczepwlosow.org.pl/ ) Czy ma ktoś jakieś doświadczenia?

  OdpowiedzUsuń
 6. Też się zastanawiam nad przeszczepem choć cena niska nie jest :( może kiedyś będzie taniej :P

  OdpowiedzUsuń
 7. Problem wypadania włosów jest dość powszechny w dzisiejszych czasach. U większości osób jest to problem o podłożu genetycznym z którym żadne mało inwazyjne metody niestety sobie nie radzą. W takim wypadku zawsze można poddać się zabiegowi przeszczepu włosów. Po takim zabiegu odrastające włosy nie tylko będą gęściejsze ale również zdrowsze i dużo bardziej mocniejsze :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz:-)
Anonimowych użytkowników proszę o podpisywanie się w komentarzu.
Komentarze uznane przeze mnie za obraźliwe lub będące reklamą będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...