środa, 21 października 2015

W zgodzie z fazami księżyca:-)

Temat dzisiejszego wpisu bywa kontrowersyjny:-) Niektórzy przypisują księżycowi moc wręcz magiczną, inni natomiast uważają, że wpływ księżyca na ludzi to zwykłe gusła. Ja bynajmniej nie zamierzam nikogo przekonywać to jakiejkolwiek zmiany poglądów i informacje w tym poście podaję jako ciekawostkę.
 
Nie mniej jednak od razu wspomnę, że istnieje przekonanie, że wygląd włosów i powodzenie różnych zabiegów pielęgnacyjnych i stylizacyjnych zależne są od faz księżyca. Zainteresowanych tematem zapraszam do lektury:-)
 

W kontekście wpływu księżyca na życie ludzi najczęściej spotykamy się z tematem pływów oceanów. Niektórzy wiedzą także, że obserwowanie księżyca przydatne bywa także w odniesieniu do prac w ogrodzie. Wiedza ta choć wydaje się być zapomniana, nadal jest publikowana chociażby w gazetach ogrodniczych. Co ciekawe, dbanie o ogród zgodnie z fazami księżyca jest nadal (znacznie bardziej niż w Polsce) popularne u naszych zachodnich sąsiadów. Ostatnio nawet trafiłam na wzmiankę na ten temat przy okazji oglądania jednego z niemieckich mini-seriali:-) W przyszłości zamierzam zainteresować się tematem nieco bardziej choćby przez przeczytanie polecanej książki „Ogród tętniący życiem”.
Tym z Was, które samodzielnie zbierają zioła może przydać się informacja o tym, że zioła należy zbierać w pierwszej połowie dnia, podczas pełni, bo wtedy naziemne części roślin zawierają najwięcej soków leczniczych.


Wpływ księżyca na zdrowie i urodę

W czasie nowiu organizm oczyszcza się najlepiej, maleje wrażliwość na ból i ryzyko tworzenia się blizn.
Przybywanie księżyca to dobry czas na uprawianie sportu czy regenerację – jesteśmy wytrzymalsze fizycznie, nasza skóra i włosy lepiej chłoną składniki odżywcze (dobry czas na maseczki).
W czasie pełni jest więcej wypadków i zachowań kryminalnych, gorzej sypiamy, mamy problemy z koncentracją. Organizm zatrzymuje dużo wody, rozszerzają się naczynia krwionośne dlatego nie należy w tym czasie poddawać się zabiegom i operacjom chirurgicznym z uwagi na niską krzepliwość krwi i ryzyko krwawień. Jesteśmy jednak bardziej wrażliwi na ból, dlatego lepiej zrezygnować z bolesnych form depilacji. W czasie pełni intensywniej wydzielamy także hormony płciowe, stąd pogląd na temat skuteczniejszego uwodzenia w tych dniach.
Ubywanie księżyca to najlepsza pora by rozpocząć kuracje oczyszczające organizm lub odchudzające. Wyrywanie zębów, operacje czy zabiegi chirurgiczne także warto przeprowadzać w tym czasie - rany goją się lepiej i jesteśmy bardziej odporni na ból. To też dobra pora na depilacje, włosy będą wolniej odrastały.
 

Księżyc a włosy

Jeśli chcemy, by nasze włosy rosły szybciej to należy je obcinać w okresie od nowiu do pełni, gdy księżyca przybywa.
Jeśli natomiast zależy nam bardziej na tym, by fryzura dłużej zachowała kształt to do fryzjera warto wybrać się w okresie od pełni do nowiu, czyli kiedy księżyca ubywa.
Podobnie, jak w przypadku całego naszego organizmu, wszelkie kuracje oczyszczające włosy (peelingi, maseczki z glinki) szczególnie warto wykonywać w czasie, gdy księżyca ubywa. Najlepszym czasem na kuracje odżywcze, olejowanie itp. będzie czas, kiedy to księżyc rośnie.
Koloryzację włosów warto przeprowadzać, gdy księżyc znajduje się w pełni, wtedy kolor będzie trwalszy.
Jednak nie tylko faza księżyca jest ważna w kwestii ustalania pielęgnacji zgodnie z kalendarzem księżycowym, ale również to w jakim znaku zodiaku aktualnie znajduje się księżyc. W tym wypadku sprawa się nieco komplikuje, dlatego tym z Was, które chciałby wypróbować „pielęgnację księżycową” polecam zajrzeć na tę stronę – znajdziecie tu dobrze opracowany i bardzo łatwy w interpretacji kalendarz księżycowy dla zdrowia i urody:-)

*********
Osobiście jakoś łatwiej jest mi uwierzyć w oddziaływanie księżyca na rośliny i samopoczucie człowieka (np. moja siostra nie może spać podczas pełni) niż jego wpływu na włosy. I choć takie informacje traktuję z przymrużeniem oka to jednak myślę, że nie zaszkodzi spróbować:-) W końcu nie wymaga to dużego wysiłku:-)
 

13 komentarzy:

 1. ciekawy post :D że ma wpływ na samopoczucie to wierzę, jednak na włosy ? hahaha nie ma szans ;P

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysł na post i wydaje mi się, że coś w tym jest. =)

  OdpowiedzUsuń
 3. Również traktuję to z przymrużeniem oka :) Ale tak, jak Twoja siostra, nie mogę spać podczas pełni, tuż przed i tuż po :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedy jest pełnia nie mogę spać. Wiercę się z boku na bok, budzę w nocy. Koszmar:/

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam swego czasu fascynatkę tego tematu na wizażu :)
  Ja mogłabym wprowadzić ten fragment z obcinaniem włosów...tylko tyle zapamiętam ;]

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie wiem czemu ale na mnie księżyc nie działa, może gdybym mieszkała na jakiejś odludnej wiosce gdzie nie ma świateł które zaburzają działanie księżyca to wpływ byłby większy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jedyny wpływ księżyca jaki zauważam na swoje życie to to, że nie mogę spać podczas pełni bo jest w nocy okropnie jasno, a często Księżyc do tego świeci prosto przez moje okno prosto na moją twarz... Muszę zakupić grubsze rolety. Nawet w najciemniejszą noc zasłonięcie okna roletą znacznie poprawia komfort snu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Kiedyś wierzyłam, że gdy obetnę włosy gdy księżyc rośnie szybciej mi odrosną :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja też nigdy nie mogę zasnąć w czasie pełni, ale już przywykłam :)

  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawy wpis. Rzeczywiście, gdy jest pełnia to gorzej sypiam :/

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja zgadzam się z tymi poglądami, w końcu człowiek to od zawsze cząstka natury :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Też kiedyś nie wierzyłam w oddziaływanie księżyca. Jednak na studiach brałam udział w projekcie zajmującym się analizą niekonwencjonalnych metod leczenia itp. Trafiłam właśnie wtedy na książkę Magia Księżyca. Autor opisywał w niej dość szeroko przyczyny oddziaływania księżyca na ludzi i otoczenie. Od czasu lektury tej książki trochę bardziej przychylnie patrzę na księżyc i jego znaczenie. Sama na sobie zaobserwowałam, że fazy księżyca mają wpływ również na włosy. Obcinam włosy tylko i wyłącznie w czasie pełni.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz:-)
Anonimowych użytkowników proszę o podpisywanie się w komentarzu.
Komentarze uznane przeze mnie za obraźliwe lub będące reklamą będą usuwane.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...