niedziela, 17 marca 2013

Skrzypokrzywa – na ratunek wypadającym włosom



Wreszcie się zmobilizowałam i rozpoczęłam kolejną kurację wspomagającą włosy. Muszę przyznać, że do rozpoczęcia regularnego picia skrzypokrzywy zbierałam się już od dłuższego czasu i jakoś zebrać się nie mogłam. Teraz jednak, jako że mam ostatnio problem z nadmiernym wypadaniem włosów, zostałam niejako przyparta do muru i zdecydowałam się dłużej nie zwlekać.

Dlaczego skrzypokrzywa?

Skrzypokrzywa to napar będący połączeniem dwóch bardzo wartościowych dla włosów ziół, czyli skrzypu polnego i pokrzywy.
źródło zdj. http://www.zdrowa-kuchnia.com

Skrzyp polny – jest bogatym źródłem krzemu, czyli pierwiastka niezbędnego do prawidłowego wzrostu włosów,  skutecznie powstrzymuje siwienie włosów, wzmacnia kruche paznokcie i włosy, hamuje ich wypadanie oraz zwiększa odporność na grzybice i zakażenia bakteryjne. Oprócz krzemu skrzyp zawiera także flawonoidy, kwasy organiczne, saponiny, fitosterole i garbniki. Jest także źródłem witaminy C, karotenoidów i soli potasu.

Ziołolecznictwo ludowe wykorzystywało ziele skrzypu polnego do leczenia krwotoków z narządów wewnętrznych
i chorób dróg moczowych. Ziele skrzypu polnego uszczelnia naczynia krwionośne i poprawia krzepliwość krwi. Przyśpiesza przemianę materii i pomaga pozbyć się zanieczyszczeń z organizmu poprzez działanie moczopędne.
Na organizm wywiera wpływ wzmacniający, przeciwzapalny i przeciwbakteryjny. Łagodzi bóle reumatyczne
i przyśpiesza gojenie się ran.


źródło zdj. http://zdrowie.dziennik.pl

Pokrzywa – ogranicza wypadanie włosów, przyspiesza porost, wzmacnia cebulki, likwiduje łupież
i ogranicza przetłuszczanie się włosów.

Ponadto pokrzywa ma szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie: oczyszcza krew z toksyn, cholesterolu, mocznika, chlorku sodu, a także innych substancji chemicznych, obniża poziom cukru. Napar z pokrzywy ma zastosowanie
w przypadku cukrzycy, nieżytach żołądka, jelit, bólach głowy, chorobach płuc, trądziku, alergiach. Działa moczopędnie, w związku z tym ma także zastosowanie przy obrzękach, zapaleniu dróg moczowych, kamicy nerkowej, woreczka żółciowego. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, zastojom żółci, plamom na skórze.

Liście pokrzywy są bogate w chlorofil, ksantofil, karoten, witaminę C, K, B2, kwas pantotenowy, garbniki i flawonoidy, oraz szereg składników mineralnych, w tym wapń, magnez, żelazo, fosfor, mangan, cynk i krzem.

Więcej o pokrzywie tutaj.


Jak przygotowuję napar?


Do garnuszka wsypuję łyżkę stołową ziela skrzypu polnego i zalewam je 300ml gorącej wody. Następnie przez 10-15 minut gotuję pod przykryciem na małym ogniu. Podczas gotowania, ze skrzypu uwalnia się cenna krzemionka, napar staje się lepszy i ciemniejszy niż w przypadku zaparzania ziela w torebkach. Po ugotowaniu skrzypu, garnek zdejmuję z gazu i dosypuję łyżkę stołową ziela pokrzywy. Całość parzę pod przykryciem 15 minut. Pokrzywy nie należy gotować.
Na koniec przecedzam napar przez lnianą ściereczkę i wypijam.


Uwaga: Pijąc pokrzywę lub też skrzypokrzywę należy pamiętać, aby zażywać dodatkowo kompleks witamin z grupy B i uzupełniać niedobory płynów (zioła te działają moczopędnie).



W oczekiwaniu na efekty:-)

Skrzypokrzywę piję od tygodnia. Kurację mam zamiar przeprowadzić przez 3 miesiące, później należy zrobić miesiąc przerwy. Nie ukrywam, że najbardziej zależy mi na tym, aby powstrzymać wypadanie włosów i głównie pod tym kątem będę oceniać skuteczność skrzypokrzywy. Pierwsze efekty spodziewam się zaobserwować po miesiącu i po tym czasie zamieszczę pierwszą relację:-)

9 komentarzy:

  1. Ja piję pokrzywę :D
    Zaczęłam od grudnia. Nie poję cały czas, robię przerwy co jakiś czas ;-)
    Z czasem do dołączy do niej skrzyp.
    Jednak smak pokrzywy zdecydowanie bardziej mi odpowiada. ;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. pokrzywe lubię, skrzypu nie piłam.jeszcze :) wole wcierac nic pic

    OdpowiedzUsuń
  3. Pokrzywę lubię, skrzyp - bleee. Razem jeszcze nie próbowałam :P

    OdpowiedzUsuń
  4. Piłam pokrzywę ale jestem mało systematyczna ;p powodzenia ! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. jeszcze nie piłam ale pewnie wypróbuje, skrzyp polny przyśpiesza porost włosów podobno :D
    zaparaszam do mnie :*

    OdpowiedzUsuń
  6. Napary :) hmmm chyba zostanę przy gotowcu ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Ja do wrzącej wody wrzucam skrzyp i gotuje 10min :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Dziś byłam nazrywać młodej pokrzywy,piję również skrzyp polny,który zbierałam w tamtym roku.Czekam też,aż urośnie młody skrzyp, trzeba zrobić porządne zapasy na cały rok.Robię z nich też płukankę.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz:-)
Anonimowych użytkowników proszę o podpisywanie się w komentarzu.
Komentarze uznane przeze mnie za obraźliwe lub będące reklamą będą usuwane.