sobota, 27 września 2014

Olejek anyżowy
– na przeziębienie i problemy skóry

Zapach olejku anyżowego podobnie jak tymiankowego przywodzi mi na myśl dzieciństwo:-) Pamiętam intensywnie i bardzo charakterystycznie pachnące pastylki na gardło. Pomijając jednak wrażenia czysto sentymentalne, muszę przyznać, że olejek anyżowy jest naprawdę bardzo wartościowy i nieoceniony w przypadku przeziębienia czy problemów z zatokami. Szczególnie w okresie jesiennym staram się mieć go zawsze pod ręką:-)





Właściwości olejku anyżowego:


Olejek anyżowy wykazuje właściwości antyseptyczne, odwadniające i łagodzące stany zapalne. Jest środkiem wykrztuśnym - występuje w praktycznie wszystkich mieszankach przeciwkaszlowych, grypie, przeziębieniu oraz anginie. Normalizuje pracę układu trawiennego. Uspokaja, łagodzi migrenę. Odstrasza owady.

Uwaga: Olejek anyżowy użyty w dużych ilościach spowalnia oddychanie i krążenie. Ponadto jest trujący dla małych zwierząt i ptaków. 


Inhalacja na przeziębienie i zatoki

Olejek anyżowy stosowany do inhalacji jest skutecznym środkiem wykrztuśnym, usuwającym nadmiar śluzu z dróg oddechowych. Działa także kojąco w przypadku napadów kaszlu oraz zaziębienia.

Świetna jest inhalacja na zatoki na bazie siana, olejku anyżowego i eukaliptusowego.

Przygotowanie: Do miski (metalowej) wrzucam dużą garść siana i dwie łyżki rumianku. Zalewam je wrzącą wodą i dodaję po 5-6 kropel olejku eukaliptusowego i anyżowego. Pochylam się nad miską z parującą wodą i nakrywam głowę ręcznikiem.

Kilkukrotnie wykonana inhalacja przynosi szybką ulgę zarówno przy problemach z zatokami, jak i bólem gardła czy kaszlem.

Ważne: Trzeba być ostrożnym, aby się nie poparzyć. Podczas inhalacji należy głęboko oddychać. Gdy woda ostygnie osuszam twarz, owijam się szalem i kładę do łóżka na godzinę. Tuż po wykonanej inhalacji nie wolno wychodzić na dwór.
Jeśli nie możemy nigdzie zdobyć trochę siana, do inhalacji można użyć samych ziół (rumianek, lipa) i olejków eterycznych.
Na katar warto wypróbować inhalację z olejkami eterycznymi: eukaliptusowym, z mięty pieprzowej i anyżowym.

Pielęgnacja skóry:

Olejek anyżowy stosuje się w pielęgnacji skóry dojrzałej i mało elastycznej. Działa odkażająco, łagodzi stany zapalne, przyspiesza gojenie się ran.

Jak już pisałam wyżej, warto wykonywać inhalację z dodatkiem olejku anyżowego. Oprócz pozytywnego działania na układ oddechowy, olejek działa przy okazji także na skórę – oczyszcza i ujędrnia. W zależności od pożądanych efektów możemy nieco manipulować składem inhalacji/parówki i dodać np. rumianku (delikatnie oczyszcza i łagodzi stany zapalne), lipę (nawilża), pokrzywę (oczyszcza, reguluje wydzielanie sebum), itd.

W pielęgnacji włosów można wykorzystywać olejki eteryczne na kilka sposobów, np. jako dodatek do szamponu, do olejowania włosów (oczywiście po uprzednim rozcieńczeniu z olejem bazowym) oraz w formie płukanki do włosów (z odrobiną mleka jako emulgatora).

*********

Uwaga: Olejki eteryczne to silnie skoncentrowanie substancje, których nie wolno stosować bez rozcieńczenia na skórę. Należy pamiętać, żeby przed użyciem rozcieńczyć olejek z olejem bazowym np. migdałowym czy kokosowym.


Zainteresowanych właściwościami, działaniem i zastosowaniem innych olejków eterycznych odsyłam do wcześniejszych postów.


5 komentarzy:

  1. Anyżowego nie używałam, ale lubię rzucić pare kropli innych olejków do mojej sauny dla twarzy i raczyć tym moją cerę. :) Faktycznie jest po tym zabiegu zadowolona. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znałam patentu z olejkiem anyżowym - dzięki;).

    OdpowiedzUsuń
  3. O, nie znałam jego właściwości :) Ja bym porobiła inhalacje. Koniecznie muszę nabyć :)

    OdpowiedzUsuń
  4. anyż kojarzy mi się z cukierkami :D

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz:-)
Anonimowych użytkowników proszę o podpisywanie się w komentarzu.
Komentarze uznane przeze mnie za obraźliwe lub będące reklamą będą usuwane.