wtorek, 18 lutego 2014

Sok z brzozy – dla zdrowia i urody

Sok z brzozy to bardzo wartościowy i smaczny napój, po który warto sięgać przez cały rok.
Już od wieków jest uznawany przez medycynę ludową za boski napój dający siłę i urodę:-)


Sok z brzozy zawiera wiele istotnych witamin, minerałów i cukrów, głównie glukozy
i fruktozy. Jest bogaty w składniki mineralne, takie jak potas, wapń, magnez, mangan, cynk, fosfor, żelazo, sód, oraz aminokwasy. Jest również bogaty w witaminę C i witaminy z grupy B, takich jak tiamina. 


Sok z brzozy jest niezwykle wartościowym produktem korzystnie wpływającym na zdrowie i urodę.
Dzięki szybko przyswajalnym substancjom wzmacnia organizm i reguluję przemianę materii.

Szczególnie jest polecany przy chorobach nerek, gdyż wspomaga ich pracę, wypłukuje z przewodu moczowego złogi, a tym samym zapobiega tworzeniu się kamieni moczowych.

Dostarcza duże ilości energii witalnej, oczyszcza wątrobę, poprawia ukrwienie i elastyczność skóry, leczy trądzik oraz pomaga na porost włosów. W medycynie naturalnej sok z brzozy pomaga w leczeniu takich chorób jak: artretyzm, podagra, szkorbut, anemia, ciężko gojące się rany, wrzody, angina i egzemy.

Poleca się go rekonwalescentom osłabionym chorobą, osobom starszym, mało odpornym.


Gdzie znaleźć sok z brzozy?

Sok z brzozy można zakupić w sklepach ze zdrową żywnością lub pozyskać samemu. Odpowiednie pozyskiwanie soku nie wpływa negatywnie na kondycję drzewa, a my mamy pewność, że otrzymany sok jest świeży i zdrowy.


Jak pozyskuje się sok?

Sok brzozowy zbiera się wiosną. Wybrane drzewo powinno być zdrowe, rosnące z dala od dróg i przemysłowych terenów, co najmniej dziesięcioletnie. Najlepszy jest sok pozyskiwany z grubych gałęzi (na 2–3 palce) rosnących od południowej strony. Trzeba zrobić w nich otwór, umocować w nim rurkę
i podstawić naczynie. Gdy sok z brzozy wypłynie, otwór w drzewie należy zasmarować maścią ogrodniczą
i zabić kołkiem, wówczas okaleczenie nie szkodzi drzewu.



Wzmacniająca kuracja sokiem z brzozy

Kurację najlepiej przeprowadzić wiosną. Sok z brzozy pije się 2–3 razy dziennie po 1/4 szklanki przez
15–20 dni. Nie wolno go podgrzewać, bo wówczas traci swoje właściwości lecznicze. W czasie kuracji sokiem z brzozy nie powinno się też spożywać alkoholu, mocnej herbaty, kawy, czekolady, szpinaku, szczawiu. Należy ograniczyć spożywanie mięs i wędlin. 

Nie mniej jednak sok z brzozy może być pity bez ograniczeń przez osoby w każdym wieku, nawet dzieci. Warto go pić zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym i w okresie przesilenia wiosennego.

*********

PS. To właśnie z soku z brzozy przygotowuje się znaną wszystkim pielęgnującą włosy wodę brzozową:-)


15 komentarzy:

  1. zawsze z zaciekawieniem podchodzę do soków brzozowych, a szczególnie inspirują mnie te wierszyki z tyłu etykiety:D

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystkie soki z brzozy, które trzymałam w ręce, zawierały całe mnóstwo dodanego białego cukru, albo nawet syropu glukozowo-fruktozowego, a sama jakoś nie chcę utaczać soku... Za to jeśli już słodzę napoje, to ksylitolem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. już od dawna mam zaplanowane zrobienie własnoręcznie wody brzozowej - liczę że tym razem wspomoże mi wzrost włosów - bo na wypadanie i baby hair działa cuda :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem ciekawa jak smakuje taki sok :)

    OdpowiedzUsuń
  5. no to chętnie bym spróbowała, bo nigdy nie piłam ;)

    OdpowiedzUsuń
  6. Gdyby ktoś miał problem z dostaniem tego soku, to słyszałam, że ma on być dostępny w biedronce od 27 lutego za 3.99- 300ml.

    OdpowiedzUsuń
  7. Robiłam kilka podejść do skou z brzozy, ale niestety nie mogę go pić. Bardzo nie odpowiada mi smak. Zastanawiałam się kiedyś też nad wersją smakową np. z maliną, ale nie wiem czy wtedy nie traci swoich właściwości. Jak myślisz?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wydaje mi się, że najlepszą opcją byłoby kupowanie naturalnego soku z brzozy bez dodatków i łączenie go tuż przed spożyciem np. z sokiem jabłkowym i miętą.

      Usuń
    2. Mój tata pozyskuje sok z brzozy i codziennie rano przynosi butlę świeżego soku. Nie ma on smaku w ogóle, powiedziałabym, że smakuje jak miękka woda z kranu (twarda ma lekki metaliczny posmak - przynajmniej ja tak to odbieram). Nigdy nie próbowałam soku brzozowego ze sklepu, ale jestem bardzo zła, że wszędzie coś dodają (nawet do produktów "czystych" i ekologicznych).

      Usuń
  8. Jeśli ktoś ma na podwórku brzozę , lub gdzieś na działce czy w pobliżu w parku - chociaż nie wiem czy tak można ;) to proponuje pozyskanie soku z brzozy w czystek postaci, teraz zaczął się dobry czas na to , do puki brzoza nie wypuści liści , zbiera się sok. Wystarczy nawiercić ok 1m nad ziemią dziurkę 4-5 cm pod skosem w górę , włożyć tam słomkę podstawić słoik i wuala ;) zależy os drzewa i od miejsca w jakim rośnie, można zebrać dziennie nawet z 1,5 litra i to bez konserwantów i dodatków cukru ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. Jak co roku tak i w tą wiosnę sok pozyskuję sam :D mam dwie brzozy w ogrodzie ,więc problemu nie mam ,ale dodam ,że brzoza jest uznawana jako chwast w leśnictwie i swobodnie można w lesie spuszczać ,tylko niewiem po co by komu trzeba było hektolitry dziennie :D Mi przez noc nakapie około 2 litrów ,a więc dla całej rodziny po szklance dziennie . Nie pasteryzuję , przechowuję w lodówce do 3 dni ,chociaż wcześnie przeważnie jest wypijany . Smak lekko słodkawy ,podobny do izotonika ,tylko bez tych wszystkich związków z grupy "E" . Pozdrawiam wszystkich smakoszu soku brzozowego ,na zdrowie !!!

    OdpowiedzUsuń
  10. Jak co roku tak i w tą wiosnę sok pozyskuję sam :D mam dwie brzozy w ogrodzie ,więc problemu nie mam ,ale dodam ,że brzoza jest uznawana jako chwast w leśnictwie i swobodnie można w lesie spuszczać ,tylko niewiem po co by komu trzeba było hektolitry dziennie :D Mi przez noc nakapie około 2 litrów ,a więc dla całej rodziny po szklance dziennie . Nie pasteryzuję , przechowuję w lodówce do 3 dni ,chociaż wcześnie przeważnie jest wypijany . Smak lekko słodkawy ,podobny do izotonika ,tylko bez tych wszystkich związków z grupy "E" . Pozdrawiam wszystkich smakoszu soku brzozowego ,na zdrowie !!!

    OdpowiedzUsuń
  11. Mozna kupic ze stewia sok z brzozy

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy dodany komentarz:-)
Anonimowych użytkowników proszę o podpisywanie się w komentarzu.
Komentarze uznane przeze mnie za obraźliwe lub będące reklamą będą usuwane.